600 артилерийски части, 12 000 професионални войници и 600 000 резервисти, 55 бойни самолета F-18, които ще бъдат заменени с F-35 - ако НАТО включи Финландия. 1300 километра граница и сложна история с Русия.
В четвъртък финландският президент Саули Ниинистьо и премиерът Санна Марин съвместно обявиха подкрепата си за членство, което ще сложи край на военния неутралитет на страната. Официалната политическа позиция се очаква да бъде обявена утре, но както Финландия, така и съседна Швеция изглежда са решени да се присъединят към сделката възможно най-скоро.
Това идва, след като руската агресия срещу Украйна преобърна обществените и политически нагласи в двете страни. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обеща да се присъединят бързо, при условие че бъдат одобрени от всяка страна-членка.
Последва първото предизвикателство, като турският президент Реджеп Тайип Ердоган каза, че не гледа положително на разширяването, защото Швеция е една от страните, в които се намират членове на ПКК.
Официалните искания и евентуален процес на присъединяване на Хелзинки и Стокхолм към НАТО са на хоризонта, но изглежда, че с войната в Украйна Владимир Путин вкара в пакта като единствената западна съседка, с която се опитва да поддържа добри отношения – това споделя д-р. Мика Аалтола, политолог и директор на Финландския институт по международни отношения.
„Винаги съм смятал, че има смисъл Финландия да се присъедини към Запада и трябва да се присъедини към НАТО. Трудният въпрос винаги е бил кога и как. Повечето финландци се противопоставяха на присъединяването към НАТО, но мнението им се промени след като станаха свидетели на руската атака. Финландците вече са наясно, че Русия представлява заплаха за тех и съседите им и тежкия избор стана лесен. Според настоящите анкети 75% от населението на страната подкрепя членството."
Снимка: Getty Images
Коментари
Публикуване на коментар